Infinix Note 50X 5G
- Last Updated: 2nd April 2026
Infinix Note 50X 5G Price in India
Infinix Note 50X 5G price in India starts from ₹ 11,499. The lowest price of Infinix Note 50X 5G is ₹ 11,499 at Flipkart on 2nd April 2026.
Infinix Note 50X 5G Specifications
GENERAL
| Brand | Infinix |
| Model | Note 50X 5G |
| Release date | 27th March 2025 |
| AI Enabled | Yes |
| Launched in India | Yes |
| Form factor | Touchscreen |
| Body type | Metal |
| Dimensions (mm) | 165.00 x 76.41 x 8.18 |
| Weight (g) | 198.90 |
| IP rating | IP64 |
| Battery capacity (mAh) | 5500 |
| Fast charging | 45W Fast Charging |
| Wireless charging | No |
| Colours | Enchanted Purple, Sea Breeze Green and Titanium Grey |
DISPLAY
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Resolution Standard | HD+ |
| Screen size (inches) | 6.67 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 720x1600 pixels |
HARDWARE
| Processor | 2.5 MHz octa-core |
| Processor make | MediaTek Dimensity 7300 Ultimate |
| RAM | 6GB, 8GB |
| Internal storage | 128GB |
| Expandable storage type | microSD |
CAMERA
| Rear camera | 50-megapixel |
| No. of Rear Cameras | 2 |
| Rear flash | Dual LED |
| Front camera | 8-megapixel |
| No. of Front Cameras | 1 |
| Front flash | LED |
SOFTWARE
| Operating system | Android 15 |
| Skin | XOS 15 |
CONNECTIVITY
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 a/b/g/ax |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes, v 5.40 |
| USB Type-C | Yes |
| Number of SIMs | 2 |
| Active 4G on both SIM cards | Yes |
SIM 1
| SIM Type | Nano-SIM |
| GSM/CDMA | GSM |
| 3G | Yes |
| 4G/ LTE | Yes |
| 5G | Yes |
| Supports 4G in India (Band 40) | Yes |
SIM 2
| SIM Type | Nano-SIM |
| GSM/CDMA | GSM |
| 3G | Yes |
| 4G/ LTE | Yes |
| 5G | Yes |
| Supports 4G in India (Band 40) | Yes |
SENSORS
| Face unlock | Yes |
| Fingerprint sensor | Yes |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope | Yes |