Motorola Edge 70 Pro
- Last Updated: 28th April 2026
Motorola Edge 70 Pro Price in India
Motorola Edge 70 Pro price in India starts from ₹ 38,999. The lowest price of Motorola Edge 70 Pro is ₹ 38,999 at Flipkart on 28th April 2026.
Motorola Edge 70 Pro Specifications
GENERAL
| Brand | Motorola |
| Model | Edge 70 Pro |
| Release date | 22nd April 2026 |
| Dimensions (mm) | 162.70 x 75.60 x 6.99 |
| Weight (g) | 190.00 |
| IP rating | IP69 |
| Battery capacity (mAh) | 6500 |
| Removable battery | No |
| Fast charging | 90W Fast Charging |
| Wireless charging | No |
| Colours | Pantone Lily White; Pantone Titan; Pantone Tea |
DISPLAY
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Screen size (inches) | 6.80 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 2772x1272 pixels |
| Aspect ratio | 19.9:9 |
| Pixels per inch (PPI) | 450 |
HARDWARE
| Processor | octa-core |
| Processor make | MediaTek Dimensity 8500 Extreme |
| RAM | 8GB |
| Internal storage | 256GB |
| Expandable storage | No |
CAMERA
| Rear camera | 50-megapixel (f/1.8) + 50-megapixel (f/2.0) |
| No. of Rear Cameras | 2 |
| Rear autofocus | Yes |
| Rear flash | Yes |
| Front camera | 50-megapixel (f/1.9) |
| No. of Front Cameras | 1 |
| Pop-Up Camera | No |
| Front autofocus | Yes |
SOFTWARE
| Operating system | Android 16 |
| Skin | HelloUI |
CONNECTIVITY
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 a/b/g/n/ac/ax |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes, v 5.40 |
| USB Type-C | Yes |
| Headphones | Type-C |
| Number of SIMs | 2 |
| Active 4G on both SIM cards | Yes |
SIM 1
| SIM Type | Nano-SIM |
| GSM/CDMA | GSM + CDMA |
| 4G/ LTE | Yes |
| 5G | Yes |
SIM 2
| SIM Type | Nano-SIM |
| 5G | Yes |
SENSORS
| Face unlock | Yes |
| Fingerprint sensor | Yes |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope | Yes |