OnePlus Nord CE 6 Lite
- Last Updated: 17th May 2026
OnePlus Nord CE 6 Lite Price in India
OnePlus Nord CE 6 Lite price in India starts from ₹ 18,999. The lowest price of OnePlus Nord CE 6 Lite is ₹ 18,999 at Amazon on 17th May 2026.
OnePlus Nord CE 6 Lite Specifications
GENERAL
| Brand | OnePlus |
| Model | Nord CE 6 Lite |
| Release date | 7th May 2026 |
| AI Enabled | Yes |
| Launched in India | Yes |
| Form factor | Touchscreen |
| Body type | Polycarbonate |
| Dimensions (mm) | 166.00 x 76.00 x 8.50 |
| Weight (g) | 208.00 |
| IP rating | IP64 |
| Battery capacity (mAh) | 7000 |
| Removable battery | No |
| Fast charging | 45W Fast Charging |
| Wireless charging | No |
| Colours | Hyper Black and Vivid Mint |
DISPLAY
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Resolution Standard | FHD+ |
| Screen size (inches) | 6.72 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 1,080x2,400 pixels |
| Protection type | Other |
| Aspect ratio | 20:9 |
| Pixels per inch (PPI) | 392 |
HARDWARE
| Processor | octa-core |
| Processor make | MediaTek Dimensity 7400 Apex |
| RAM | 6GB, 8GB |
| Internal storage | 128GB, 256GB |
| Expandable storage | No |
CAMERA
| Rear camera | 50-megapixel (f/1.8) + 2-megapixel (f/2.4) |
| No. of Rear Cameras | 2 |
| Rear autofocus | Yes |
| Rear flash | Yes |
| Front camera | 32-megapixel (f/2) |
| No. of Front Cameras | 1 |
| Pop-Up Camera | No |
| Front autofocus | Yes |
| Front flash | No |
SOFTWARE
| Operating system | Android 16 |
| Skin | OxygenOS 16 |
CONNECTIVITY
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes, v 5.40 |
| USB Type-C | Yes |
| Headphones | Type-C |
| Number of SIMs | 2 |
| Active 4G on both SIM cards | Yes |
SIM 1
| SIM Type | Nano-SIM |
| GSM/CDMA | GSM + CDMA |
| 4G/ LTE | Yes |
| 5G | Yes |
SIM 2
| SIM Type | Nano-SIM |
| GSM/CDMA | GSM + CDMA |
| 4G/ LTE | Yes |
| 5G | Yes |
SENSORS
| Face unlock | Yes |
| Fingerprint sensor | Yes |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope | Yes |