Samsung Galaxy M07
- Last Updated: 30th May 2026
Samsung Galaxy M07 Price in India
Samsung Galaxy M07 price in India starts from ₹ 9,499. The lowest price of Samsung Galaxy M07 is ₹ 9,499 at Amazon on 30th May 2026.
Samsung Galaxy M07 Specifications
GENERAL
| Brand | Samsung |
| Model | Galaxy M07 |
| Release date | 29th September 2025 |
| AI Enabled | No |
| Launched in India | Yes |
| Form factor | Touchscreen |
| Body type | Polycarbonate |
| Dimensions (mm) | 167.40 x 77.40 x 7.60 |
| Weight (g) | 184.00 |
| IP rating | IP54 |
| Battery capacity (mAh) | 5000 |
| Removable battery | No |
| Wireless charging | No |
| Colours | Black |
DISPLAY
| Refresh Rate | 90 Hz |
| Resolution Standard | HD+ |
| Screen size (inches) | 6.70 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 720x1600 pixels |
| Pixels per inch (PPI) | 260 |
HARDWARE
| Processor make | MediaTek Helio G99 |
| RAM | 4GB |
| Internal storage | 64GB |
| Expandable storage | No |
CAMERA
| Rear camera | 50-megapixel (f/1.8) + 2-megapixel (f/2.4) |
| No. of Rear Cameras | 2 |
| Front camera | 8-megapixel (f/2.0) |
| No. of Front Cameras | 1 |
SOFTWARE
| Operating system | Android 15 |
| Skin | One UI 7 |
CONNECTIVITY
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards supported | 802.11 a |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes, v 5.30 |
| USB Type-C | Yes |
| Headphones | 3.5mm |
| Number of SIMs | 2 |
| Wi-Fi Direct | Yes |
SIM 1
| SIM Type | Nano-SIM |
| 4G/ LTE | Yes |
SIM 2
| SIM Type | Nano-SIM |
| 4G/ LTE | Yes |
SENSORS
| Face unlock | Yes |
| Fingerprint sensor | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Barometer | Yes |