Vivo T5 Pro 5G
- Last Updated: 28th April 2026
Vivo T5 Pro 5G Price in India
-
- ₹50 Cashback on BHIM Payments App.
- 5% cashback on Axis Bank Flipkart Debit Card
- Flat ₹200 off on Flipkart Bajaj Finserv Insta
- No Cost EMI on Bajaj Finserv
- No Cost EMI on Credit Card Transactions
- Flat ₹400 off on Flipkart Bajaj Finserv Insta
- 5% cashback on Flipkart Axis Bank Credit Card
- Flat ₹15 Cashback on MobiKwik UPI Transaction
- Flat ₹50 Cashback for New/Inactive* Paytm us
- 5% cashback on Flipkart SBI Credit Card upto
- No Cost EMI on Debit Card Transactions
- No Cost EMI on Flipkart EMI
- No Cost EMI on Pay Later
- No Cost EMI* on Selected Banks Cardless EMI
-
- ₹50 Cashback on BHIM Payments App.
- 5% cashback on Axis Bank Flipkart Debit Card
- Flat ₹200 off on Flipkart Bajaj Finserv Insta
- No Cost EMI on Bajaj Finserv
- No Cost EMI on Credit Card Transactions
- Flat ₹400 off on Flipkart Bajaj Finserv Insta
- 5% cashback on Flipkart Axis Bank Credit Card
- Flat ₹15 Cashback on MobiKwik UPI Transaction
- Flat ₹50 Cashback for New/Inactive* Paytm us
- 5% cashback on Flipkart SBI Credit Card upto
- No Cost EMI on Debit Card Transactions
- No Cost EMI on Flipkart EMI
- No Cost EMI on Pay Later
- No Cost EMI* on Selected Banks Cardless EMI
-
- ₹50 Cashback on BHIM Payments App.
- 5% cashback on Axis Bank Flipkart Debit Card
- Flat ₹200 off on Flipkart Bajaj Finserv Insta
- No Cost EMI on Bajaj Finserv
- No Cost EMI on Credit Card Transactions
- Flat ₹400 off on Flipkart Bajaj Finserv Insta
- 5% cashback on Flipkart Axis Bank Credit Card
- Flat ₹15 Cashback on MobiKwik UPI Transaction
- Flat ₹50 Cashback for New/Inactive* Paytm us
- 5% cashback on Flipkart SBI Credit Card upto
- No Cost EMI on Debit Card Transactions
- No Cost EMI on Flipkart EMI
- No Cost EMI on Pay Later
- No Cost EMI* on Selected Banks Cardless EMI
-
- ₹50 Cashback on BHIM Payments App.
- 5% cashback on Axis Bank Flipkart Debit Card
- Flat ₹200 off on Flipkart Bajaj Finserv Insta
- No Cost EMI on Bajaj Finserv
- No Cost EMI on Credit Card Transactions
- Flat ₹400 off on Flipkart Bajaj Finserv Insta
- 5% cashback on Flipkart Axis Bank Credit Card
- Flat ₹15 Cashback on MobiKwik UPI Transaction
- Flat ₹50 Cashback for New/Inactive* Paytm us
- 5% cashback on Flipkart SBI Credit Card upto
- No Cost EMI on Debit Card Transactions
- No Cost EMI on Flipkart EMI
- No Cost EMI on Pay Later
- No Cost EMI* on Selected Banks Cardless EMI
-
- ₹50 Cashback on BHIM Payments App.
- 5% cashback on Axis Bank Flipkart Debit Card
- Flat ₹200 off on Flipkart Bajaj Finserv Insta
- No Cost EMI on Bajaj Finserv
- No Cost EMI on Credit Card Transactions
- Flat ₹400 off on Flipkart Bajaj Finserv Insta
- 5% cashback on Flipkart Axis Bank Credit Card
- Flat ₹15 Cashback on MobiKwik UPI Transaction
- Flat ₹50 Cashback for New/Inactive* Paytm us
- 5% cashback on Flipkart SBI Credit Card upto
- No Cost EMI on Debit Card Transactions
- No Cost EMI on Flipkart EMI
- No Cost EMI on Pay Later
- No Cost EMI* on Selected Banks Cardless EMI
Vivo T5 Pro 5G price in India starts from ₹ 29,999. The lowest price of Vivo T5 Pro 5G is ₹ 29,999 at Flipkart on 28th April 2026.
Vivo T5 Pro 5G Specifications
GENERAL
| Brand | Vivo |
| Model | T5 Pro 5G |
| Release date | 15th April 2026 |
| AI Enabled | Yes |
| Launched in India | Yes |
| Form factor | Touchscreen |
| Body type | Polycarbonate |
| Height | 163.73 |
| Thickness | 8.25 |
| Weight (g) | 213.00 |
| IP rating | IP69 |
| Battery capacity (mAh) | 9020 |
| Removable battery | No |
| Fast charging | 90W Fast Charging |
| Wireless charging | No |
| Colours | Cosmic Black and Glacier Blue |
DISPLAY
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Resolution Standard | 1.5K |
| Screen size (inches) | 6.83 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 1260x2800 pixels |
| Pixels per inch (PPI) | 449 |
HARDWARE
| Processor | octa-core |
| Processor make | Snapdragon 7s Gen 4 |
| RAM | 8GB, 12GB |
| Internal storage | 128GB, 256GB |
CAMERA
| Rear camera | 50-Ultrapixel + 2-megapixel |
| No. of Rear Cameras | 2 |
| Rear autofocus | Yes |
| Rear flash | Yes |
| No. of Front Cameras | 1 |
| Pop-Up Camera | No |
| Front camera | 50-Ultrapixel |
SOFTWARE
| Operating system | Android 16 |
| Skin | OriginOS 6 |
CONNECTIVITY
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes, v 5.20 |
| USB Type-C | Yes |
| Headphones | Type-C |
| Number of SIMs | 2 |
| Active 4G on both SIM cards | Yes |
SIM 1
| SIM Type | Nano-SIM |
| GSM/CDMA | GSM + CDMA |
| 4G/ LTE | Yes |
| 5G | Yes |
SIM 2
| SIM Type | Nano-SIM |
| GSM/CDMA | GSM + CDMA |
| 4G/ LTE | Yes |
| 5G | Yes |
SENSORS
| Fingerprint sensor | Yes |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope | Yes |