Vivo X300 Ultra
- Last Updated: 23rd May 2026
Vivo X300 Ultra Price in India
Vivo X300 Ultra price in India starts from ₹ 159,999. The lowest price of Vivo X300 Ultra is ₹ 159,999 at Amazon on 23rd May 2026.
Vivo X300 Ultra Specifications
GENERAL
| Brand | Vivo |
| Model | X300 Ultra |
| Release date | 30th March 2026 |
| AI Enabled | Yes |
| Launched in India | No |
| Form factor | Touchscreen |
| Dimensions (mm) | 162.98 x 76.81 x 8.19 |
| Weight (g) | 232.00 |
| Battery capacity (mAh) | 6600 |
| Removable battery | No |
| Fast charging | 100W Fast Charging |
| Wireless charging | Yes |
| Wireless Charging Type | 40W |
| Colours | Black, Film Green, Silver Tone (translated from Chinese) |
DISPLAY
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Screen size (inches) | 6.82 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 1440x3168 pixels |
| Aspect ratio | 19.8:9 |
| Pixels per inch (PPI) | 510 |
HARDWARE
| Processor | octa-core |
| Processor make | Snapdragon 8 Elite Gen 5 |
| RAM | 12GB |
| Internal storage | 256GB |
CAMERA
| Rear camera | 200-megapixel (f/1.85) + 50-megapixel (f/2.0) + 200-megapixel (f/2.67) |
| No. of Rear Cameras | 3 |
| Rear flash | Yes |
| Lens Type (Second Rear Camera) | Ultra Wide-Angle |
| Lens Type (Third Rear Camera) | Telephoto |
| Front camera | 50-megapixel (f/2.45) |
SOFTWARE
| Operating system | Android 16 |
| Skin | OriginOS 6 |
CONNECTIVITY
| Wi-Fi 7 | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes, v 5.40 |
| NFC | Yes |
| Infrared | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| Headphones | Type-C |
| Number of SIMs | 2 |
| Active 4G on both SIM cards | Yes |
SENSORS
| In-Display Fingerprint Sensor | Yes |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope | Yes |