Vivo Y05 5G
- Last Updated: 28th April 2026
Vivo Y05 5G Price in India
Vivo Y05 5G price in India starts from ₹ 12,999. The lowest price of Vivo Y05 5G is ₹ 12,999 at Amazon on 28th April 2026.
Vivo Y05 5G Specifications
GENERAL
| Brand | Vivo |
| Model | Y05 5G |
| Release date | February 2026 |
| Launched in India | Yes |
| Dimensions (mm) | 167.00 x 77.10 x 8.30 |
| Weight (g) | 209.00 |
| IP rating | IP65 |
| Battery capacity (mAh) | 6500 |
| Colours | Midnight Blue, Champagne Gold |
DISPLAY
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Resolution Standard | HD+ |
| Screen size (inches) | 6.74 |
| Resolution | 720x1600 pixels |
HARDWARE
| RAM | 4GB |
| Internal storage | 64GB |
| Expandable storage | Yes |
| Expandable storage type | microSD |
CAMERA
| Rear camera | 5-megapixel |
| No. of Rear Cameras | 1 |
| Front camera | 8-megapixel |
| No. of Front Cameras | 1 |