-
- +53
View Photo Gallery
Xiaomi 17
- Last Updated: 23rd May 2026
Xiaomi 17 Price in India
Xiaomi 17 price in India starts from ₹ 89,998. The lowest price of Xiaomi 17 is ₹ 89,998 at Amazon on 23rd May 2026.
Xiaomi 17 Specifications
GENERAL
| Brand | Xiaomi |
| Model | 17 |
| Release date | 25th September 2025 |
| AI Enabled | Yes |
| Launched in India | Yes |
| Form factor | Touchscreen |
| Dimensions (mm) | 151.10 x 71.80 x 8.06 |
| Weight (g) | 191.00 |
| IP rating | IP68 |
| Battery capacity (mAh) | 6330 |
| Removable battery | No |
| Fast charging | 100W Fast Charging |
| Wireless charging | Yes |
| Wireless Charging Type | 50W |
| Colours | Black, Ice Blue, Venture Green |
DISPLAY
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Screen size (inches) | 6.30 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 2,656x1,220 pixels |
| Aspect ratio | 19.5:9 |
HARDWARE
| Processor | 4.6GHz MHz octa-core |
| Processor make | Snapdragon 8 Elite Gen 5 |
| RAM | 12GB |
| Internal storage | 256GB |
CAMERA
| Rear camera | 50-megapixel (f/f/1.67) + 50-megapixel (f/f/2.0) + 50-megapixel (f/f/2.4) |
| No. of Rear Cameras | 3 |
| Rear flash | Yes |
| Front camera | 50-megapixel (f/f/2.2) |
| No. of Front Cameras | 1 |
| Pop-Up Camera | No |
SOFTWARE
| Operating system | Android 16 |
| Skin | HyperOS 3 |
CONNECTIVITY
| Wi-Fi 7 | Yes |
| Bluetooth | Yes, v 5.40 |